Τετάρτη, 17 Μαΐου 2017

ΑΕΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-1 και το ιντερνετικό στοίχημα πήρε φωτιά.

Η Ένωση τα έκανε όλα λάθος, τιμωρήθηκε από τον Πανιώνιο (0-1) και από φαβορί για το Τσάμπιονς Λιγκ, κινδυνεύει να βγει ακόμα και τελευταία στα πλέι οφ – Τεράστια λάθη από τον Χιμένεθ στην βασική ενδεκάδα

_

ΠΛΕΪ ΟΦ – 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-1
ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θανάσης Τζήλος
Με τον Μανόλο Χιμένεθ να κάνει σοβαρά λάθη στην αρχική σύνθεση και τους ποδοσφαιριστές του να μην βρίσκουν ποτέ λύσεις απέναντι στην μαζική άμυνα του Πανιώνιου η ΑΕΚ γνώρισε ήττα-σοκ με σκορ 0-1 για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ και πλέον... μπλέκει. Η Ένωση σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε το καθαρό μυαλό και το πάθος που έβγαλε στην Τούμπα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια ήττα-πισωγύρισμα, που από φαβορί για την πρώτη θέση και το Τσάμπιονς Λιγκ την βάζει σε περιπέτειες. Γενικά η ΑΕΚ τα έκανε όλα λάθος σήμερα, ενώ το γλυκό έδεσε με την τύχη που της γύρισε την πλάτη στο δοκάρι του Σιμόες στο τέλος, σε μια από τις λίγες καλές φάσεις που δημιούργησε, η αλήθεια είναι. Έντονο εκνευρισμό προκάλεσαν στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ οι διαιτητικές αποφάσεις του Τζήλου κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου καθάρισε με εύκολα φάουλ -υπέρ του Πανιωνίου- κάθε διεκδικούμενη φάση, ενώ τα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις που υπέδειξε ήταν λίγα μπροστά στις συνεχιζόμενες διακοπές... Βεβαίως, στο 55' είχαμε και την οριακή φάση με τον Πέκχαρτ που υποδείχτηκε οφ-σαιντ από τον Γκάγκα, κι ενώ νωρίτερα είχε ανατραπεί από τον γκολκίπερ Γιαννιώτη μέσα στην περιοχή!
Το ματς
Ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο έκανε η ΑΕΚ που δεν μπόρεσε να βρει ποτέ λύσεις απέναντι στην σφικτή άμυνα του Πανιωνίου. Η Ένωση παίζοντας με διάταξη 4-3-3 και τους Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς στα χαφ να μην μπορούν να δώσουν ρυθμό, μπλοκαρίστηκε και έχοντας αργή ανάπτυξη έπεσε στην παγίδα του αντιπάλου. Ήταν φανερό πως οι αρχικές επιλογές του Χιμένεθ δεν... βγήκαν, καθώς η τριάδα στα χαφ με ένα αμυντικό χαφ και δύο εσωτερικούς δεν βοηθούσε, ενώ ουσιαστικά εκτός ματς ήταν και ο Αραούχο, που χαραμίστηκε στα άκρα. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να μην υπάρχει ανάπτυξη και η μπάλα να μην φτάνει ποτέ στον Πέκαρτ, ο οποίος εξουδετερώθηκε εύκολα από τα αντίπαλα στόπερ του Πανιωνίου που ήταν στα... μέτρα του. Γενικά, ήταν ένα πρώτο μέρος που δεν λειτούργησε απολύτως τίποτα για την Ένωση. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ από το ξεκίνημα, μπήκαν νωθρά και μπερδεμένοι και το... πλήρωσαν στο 7', όταν ο Πανιώνιος βρήκε γυμνή την άμυνα της ΑΕΚ που από δικό της κόρνερ κατάφερε να δεχτεί γκολ, με τον Γεσίλ να χτυπά στην κόντρα για το 0-1. Αυτή η εξέλιξη έκανε ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή της ΑΕΚ που δεν μπορούσε να δημιουργήσει, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που σε όλο το πρώτο ημίχρονο έκαν άμυνα στο μισό γήπεδο βρισμόμενος πίσω από την μπάλα και έψαχνε τις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΚ απείλησε σε ελάχιστες περιπτώσεις για όλους τους παραπάνω λόγους που προαναφέραμε με μοναδική ευκαιρία ουσιαστικά αυτή του 37', όπου ο Γκάλο σούταρε από καλή θέση αλλά ο Γιαννιώτης του είπε όχι.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανόλο Χιμένεθ προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, αλλάζοντας και τη διάταξη της ομάδας σε 4-2-3-1. Ο Αραούχο πήγε πίσω από τον Πέκχαρτ, στα άκρα ήταν Χριστοδουλόπουλος (δεξιά) – Πατίτο (αριστερά) και στα χαφ οι Σιμόες – Γιόχανσον. Ένα σχήμα σαφώς πιο ορθολογικό, με την ΑΕΚ να ασκεί πίεση ψηλά, να μοιάζει πιο κινητική και να απειλεί στο 50' με φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, όπου μπλόκαρε ο Γιαννιώτης. Δύο λεπτά μετά η Ένωση άγγιξε την ισοφάριση, όταν αυτή την φορά ο Γκάλο εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ, με τον Βράνιες να παίρνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί για λίγο.Ο Πανιώνιος σε εκείνο το σημείο προσπαθούσε να σπάσει τον ρυθμό κάνοντας -πάντα- άμυνα στο μισό γήπεδο, ενώ συχνά πυκνά οι παίκτες του έπεφταν και έμεναν κάτω, κερδίζοντας χρόνο, υπό την ανοχή του Τζήλου. Αυτό έφερε εκνευρισμό στην ΑΕΚ που όσο περνούσε η ώρα ρίσκαρε όλο και παραπάνω, ενώ στο 55' είχαμε την οριακή φάση με τον Πέκχαρτ που υποδείχτηκε οφ-σαιντ από τον Γκάγκα, κι ενώ νωρίτερα είχε ανατραπεί από τον γκολκίπερ Γιαννιώτη μέσα στην περιοχή! Λίγα λεπτά μετά ο Χιμένεθ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βγάζοντας τον Πέκχαρτ και βάζοντας τον Αλμέιδα, παίζοντας το τελευταίο του χαρτί. Το... μοτίβο στο ματς δεν άλλαξε, ωστόσο, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να βρει λύσεις και να της λείπει η ηρεμία στην ανάπτυξη και η τελική πάσα. Παρ' όλα αυτά απείλησε στο 73' με κεφαλιά του Αλμέιδα και στο 79' με μακρινό σουτ του Γκάλο, όπου ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σιμόες από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα αλλά ήταν φανερό πως δεν της έβγαινε τίποτα στο ματς κι ακόμα και η τύχη της γύρισε την πλάτη στο 89', όταν σε σέντρα-σουτ του Σιμόες η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά ο Τζήλος δίνοντας εύκολα φάουλ στον Πανιώνιο καθάριζε κάθε επικίνδυνη φάση που προσπαθούσε να δημιουργήσει η ΑΕΚ, φέρνοντας έντονο εκνευρισμό, με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε...
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Ντίντακ, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46' Χριστοδουλόπουλος), Βάργκας (46' Πατίτο), Αραούχο, Πέκχαρτ (62' Αλμέιδα).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος (57' Γκιοατά), Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν (88' Ταπόκο), Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ (75' Λάμπρου).
ΣYNOΛIKA EIΣITHPIA: 3.509
MEIKTEΣ EIΣΠPAΞEIΣ: 20.455 EYPΩ