Κυριακή, 14 Μαΐου 2017

Υπέροχη ΑΕΚ. Χωριό ο ΠΑΟΚ. 0-1 αντί 0-4

Χωριό ο ΠΑΟΚ γλίτωσε από συντριβή, αφού στο πρώτο 25λεπτο το σκορ θα μπορούσε χωρίς καμία υπερβολή να είναι 4-0 υπέρ της ΑΕΚ - Πήρε κεφάλι στα πλέι οφ η ομάδα του Μανόλο που πέρασε μόνη πρώτη με το τεράστιο διπλό

ΠΛΕΪ ΟΦ – 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπα
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-1
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος

Με ένα εκρηκτικό πρώτο μισάωρο στο οποίο πάτησε τον ΠΑΟΚ και εν συνεχεία έκανε διαχείριση, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-1 και έφυγε με τεράστιο διπλό από την Τούμπα, κάνοντας ιδανική πρεμιέρα και πιάνοντας κορυφή στα πλέι-οφ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, βρίσκοντας μια άριστη διαιτησία του Καλογερόπουλου στην Θεσσαλονίκη πήρε αυτό που άξιζε χάρη στο γκολ του Ντίντακ, αν και στο πρώτο μέρος θα μπορούσε εύκολα να πετύχει δεύτερο και τρίτο τέρμα, με τον Γλύκο να πιάνει τα... άπιαστα. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, αλλά δεν... μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι σε μια ΑΕΚ που έκανε άψογο παιχνίδι τακτικά, τόσο όταν βρισκόταν σε θέση επίθεσης όσο και όταν βρισκόταν σε θέση άμυνας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να βγάλουν έντονο εκνευρισμό, να αρχίσουν να βουτάνε στα καρέ του Ανέστη, αλλά ο Καλογερόπουλος δεν μάσησε στην αφόρητη πίεση που ερχόταν -και- από τον πάγκο του ΠΑΟΚ και έβγαλε με καλό βαθμό ένα δύσκολο παιχνίδι δεδομένων των συνθηκών.
Το ματς
Ένα πρώτο ημίχρονο... μόνο ΑΕΚ είδαμε στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Η Ένωση επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι της, ήταν άριστα στημένη τακτικά από τον Μανόλο Χιμένεθ και με το 4-3-3 να λειτουργεί ρολόι, ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ κυρίως στο πρώτο μισάωρο. Κλειδί στην απόλυτη κυριαρχία των «κιτρινόμαυρων» ήταν η υπεροχή στην μεσαία γραμμή με τους Σιμόες, Αϊντάρεβιτς και Γαλανόπουλο να εξαφανίζουν τα αντίπαλα χαφ και να φέρνουν σωστή ανάπτυξη στην ομάδα με κάτω την μπάλα και σωστό passing-game. Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και πέρα από μια ευκαιρία με τον Πέλκα σε ολόκληρο 45λεπτο και δύο βουτιές για πέναλτι των Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς δεν έκανε απολύτως τίποτα. Αντίθετα η ΑΕΚ με πίεση ψηλά από το ξεκίνημα δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων πότε από τον άξοξα και πότε από τα άκρα. Στο 6' χάθηκε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Λάζαρο, ενώ η υπεροχή της Ένωσης αποφέρει καρπούς με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, όταν ο Μάνταλος βρίσκει υπέροχα με κάθετη πάσα τον Ντίντακ και εκείνος με πλασέ κάνει το 0-1. Η ΑΕΚ συνεχίζει να κυριαρχεί απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται και χάνει την μια κλασική ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 14' ο Μάνταλος σε τετ-α-τετ βλέπει να του λέει ο Γλύκος όχι, ενώ στο 16' ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ κάνει την επέμβαση της χρονιάς σε προσπάθεια του Αραούχο με το στήθος από το μισό μέτρο. Στο 17' ο ΠΑΟΚ χάνει την μια και μοναδική ευκαιρία του στο α' μέρος με τον Πέλκα και ισορροπεί για ένα μικρό διάστημα λόγω του ότι η ΑΕΚ είναι εκείνη που αποφασίζει να του δώσει χώρο. Η Ένωση γενικότερα είναι ξεκάθαρο πως πατά καλύτερα σε όλο το α' μέρος, έχει την απόλυτη πρωτοβουλία και εκείνη είναι που δημιουργεί φάσεις για δεύτερο και τρίτο γκολ, με το 0-1 με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια να την αδικεί.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, μέτρα τα οποία του τα έδωσε η ΑΕΚ. Η Ένωση έχοντας το υπέρ της σκορ κοίταξε πως θα το διαχειριστεί κλείνοντας τους χώρους, απέναντι πάντως σε έναν αντίπαλο που έμοιαζε ακίνδυνος ή καλύτερα ανήμπορος να βρει λύσεις στην εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Χιμένεθ. Οι Θεσσαλονικείς απείλησαν για την ακρίβεια στο 59' με σουτ του Πρίγιοβιτς όπου η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ και στο 76' από άστοχη έξοδο του Ανέστη και κεφαλιά άουτ του Κίτσιου, φάση η οποία ξεκίνησε από φάουλ για βουτιά του Ενρίκε. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα ξαναβούτηξε (μέσα στην περιοχή), ο Καλογερόπουλος αυτή την φορά είδε σωστά και του έβγαλε κάρτα. Αυτό ήταν... όλο για τον ΠΑΟΚ που έβγαζε κυρίως εκνευρισμό στο τελευταίο 20λεπτο όπου τα έπαιξε όλα για όλα, με την ΑΕΚ να βγάζει από την πλευρά της ψυχή, καρδιά και να κρατά μια πολύ σπουδαία νίκη κάνοντας ιδανική πρεμιερα στα πλέι οφ.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος (46' Κίτσιου), Κρέσπο, Βαρέλα (67' Μαλεζάς), Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Κάμπος (58' Ενρίκε), Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.
ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος (72' λ.τρ. Μπακασέτας), Μάνταλος (72' λ.τρ. Γιόχανσον), Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (62' Αλμέιδα).