Παρασκευή, 28 Απριλίου 2017

Ο Ολυμπιακός είναι... το κράτος. Η ΑΕΚ είναι η αντίσταση. Δυο κόσμοι που συναντιούνται μόνο για να συγκρουστούν..

Ο Μάριος Τριβιζάς γράφει για τη μεγάλη πρόκριση της ΑΕΚ, για την χαρά των Κιτρινόμαυρων που... χαίρεται ο Ολυμπιακός και για τα περί... Γ' Εθνικής.

Η επομένη της ρεβάνς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, τους βρήκε όλους ευχαριστημένους. Οι Ολυμπιακοί είναι χαρούμενοι που έφτασαν μια ανάσα από την πρόκριση και οι ΑΕΚτζήδες... επειδή οι Ολυμπιακοί είναι χαρούμενοι που έφτασαν μια ανάσα από την πρόκριση. Α! Και για την πρόκριση, βέβαια...
Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι κανονισμοί για τις διπλές αναμετρήσεις αυτοί είναι. Προκρίνεται όποιος βάλει τα περισσότερα γκολ σε 180 λεπτά και σε περίπτωση ισοπαλίας, αυτός που έχει πετύχει τα περισσότερα εκτός έδρας. Η ΑΕΚ, λοιπόν, πήγε στο Καραϊσκάκη και όχι απλώς κέρδισε για πρώτη φορά μετά από επτά ολόκληρα χρόνια, αλλά πέτυχε και δύο γκολ. Θα μπορούσε να βάλει και περισσότερα, αλλά έβαλε δύο. Και ο Ολυμπιακός ήρθε στο ΟΑΚΑ και έβαλε ένα. Θα μπορούσε να βάλει άλλο ένα, αν η μπάλα δεν πήγαινε στο δοκάρι, αλλά πέτυχε ένα. Κι έτσι γράφτηκε η ιστορία.
Τα δοκάρια, τις ευκαιρίες και τις υποψίες ευκαιρίας δεν τις θυμάται ποτέ κανείς. Το 2005 η ΑΕΚ έχασε με 0-1 στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς στο οποίο είχε πέντε δοκάρια(!), τα τρία στην ίδια φάση! Πήγε στο Καραϊσκάκη, κέρδισε με 1-0 χάρη στο γκολ του Λυμπερόπουλου, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 55', αλλά στην παράταση αποκλείστηκε. Δεν της πιστώθηκε καν ότι ανάγκασε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στο νέο Καραϊσκάκη, αφού στην παράταση έφαγε δύο γκολ και η πρόκριση πήγε αλλού.
Χθες παράταση δεν υπήρχε, οπότε ίσως στον Ολυμπιακό να θεωρούν ότι η νίκη... πιάνεται. Τι να πεις... Σημασία έχει ότι στον τελικό θα είναι και πάλι η ΑΕΚ. Θα συμμετάσχει σε δεύτερο διαδοχικό τελικό μετά από 20 χρόνια (το είχε κατακτήσει το 1996 και διατήρησε τα σκήπτρα το 1997). Σίγουρα, ο κόσμος της θα προτιμούμε να έχει αποφύγει η ομάδα του αυτό το θρίλερ των τελευταίων λεπτών (γιατί μέχρι το 83' όλα έδειχναν μια εύκολη πρόκριση), όμως δεν πειράζει. Καλό είναι να αρχίσουν να μαθαίνουν οι άλλοι στους... γλυκούς αποκλεισμούς και η ΑΕΚ στις... πικρές προκρίσεις.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, νομίζω ότι για 83 λεπτά ήταν εκείνη του... ματς που θα πάει στο γκολ. Θα μπορούσε να το βάλει η ΑΕΚ, θα μπορούσε και ο Ολυμπιακός, αλλά μέχρι εκείνο το σημείο δεν προέκυπτε ότι ήταν παιχνίδι που θα μπορούσε να ξεφύγει στα δύο γκολ διαφορά, αυτή που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός. Όμως, ένα γκολ – δώρο επί της ουσίας έκοψε τα πόδια των παικτών της Ένωσης, που για πρώτη φορά βρέθηκαν απέναντι στους Ερυθρόλευκους υπό τέτοιες συνθήκες: να είναι αυτοί που έχουν μόνο να χάσουν από ένα ντέρμπι και ο Ολυμπιακός μόνο να κερδίσει.
Όλα τα υπόλοιπα που ακολούθησαν μετά το ματς, ήταν απλά ακόμη ένα μπόνους. Η αλήθεια είναι ότι αφού και μετά από το χθεσινό παιχνίδι, στο οποίο δεν έγινε τίποτα που να δικαιολογούσε... νταβαντούρι και το μόνο εύκολο για τον Ολυμπιακό θα ήταν να πει «σας κερδίσαμε και γλιτώσατε για ένα δοκάρι» αφήνοντας την ΑΕΚ να συζητάει για την... εμφάνισή της, έγινε τόσος χαμός, δεν πρόκειται ποτέ καμία ήττα να την διαχειριστεί ψύχραιμα.
Τώρα για αυτά που είπαν οι άνθρωποί του περί... Γ' Εθνικής, δεν είναι ψέματα. Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που έπεσε πληρώνοντας τα λάθη παραγόντων της και ο Ολυμπιακός αυτός που τα λάθη των παραγόντων του τακτοποιήθηκαν με ειδική ρύθμιση Υπουργού. Όπως λένε και οι οπαδοί του, ο Ολυμπιακός είναι... το κράτος. Η ΑΕΚ είναι η αντίσταση. Δύο κόσμοι που δεν πρόκειται να συναντηθούν ποτέ, παρά μόνο για να συγκρουστούν...
Υ.Γ.: Ο Ανέστης έκανε ένα τραγικό λάθος στην εκπνοή, που λίγο έλειψε να στοιχίσει στην ΑΕΚ μια ολόκληρη χρονιά. Το σχόλιό του περί... πιο γλυκιάς κόκκινης είναι άστοχο και θα πρέπει να προβληματιστεί σοβαρά. ΌΜΩΣ... Χίλιες φορές ο Ανέστης με τις δύο κίτρινες μέσα σε δευτερόλεπτα για να κρατήσει στα χέρια της ομάδας την πρόκριση, παρά ο Σάχα που έτρεξε να εκτελέσει γρήγορα το ελεύθερο στον τελικό του 2009, με το σκορ στο 3-2 υπέρ της ΑΕΚ, που ισοφαρίστηκε αμέσως μετά από παίκτη που είχε πάθει διάσειση(!) και έχασε το τρόπαιο στα πέναλτι.