Κυριακή, 26 Μαρτίου 2017

Παλεύει αλλά δεν μπορεί να κάνει την υπέρβαση.

Η ΑΕΚ έχασε στην 2η παράταση από τον ΠΑΟ.
Η ΑΕΚ του Μάκη Αγγελόπουλου στο μπάσκετ πληρώνει τις κακές επιλογές των προπονητών αλλά και τις κακές επιλογές της διοίκησης. Οι παίχτες της ΑΕΚ στα δύσκολα δεν είναι αυτοί που πρέπει και η διοίκηση της ΑΕΚ δεν έχει κάνει τίποτα για να προστατέψει την ομάδα από την προκλητικά εναντίον της διαιτησία.

Οι "φοβισμένοι" παίχτες της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την απαράδεκτη (σχεδόν 100 - 0 εναντίον της) διαιτησία έδωσαν την νίκη στο ΠΑΟ.
Χαρακτηριστική περίπτωση της κακής διαιτησίας ήταν η περίπτωση που ο Λαρενζάκης κλέβει καθαρά την μπάλα από τον Παπά και ο διαιτητής είδε-εφηύρε φάουλ. Μέχρι και Πασκουάλ γέλασε ειρωνικά με αυτό το φάουλ.
Η ΑΕΚ στο μπάσκετ παλεύει αλλά δεν μπορεί να κάνει την υπέρβαση.

Κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο και μια εχθρική διαιτησία, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη παράταση. Μια ομάδα καλά διαβασμένη, με πάθος και ώθηση από τον κόσμο που την στήριξε στο ΟΑΚΑ. Το τελικό 87-106 είναι μαγική εικόνα, καθώς η Ένωση με νορμάλ συνθήκες θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς από την κανονική διάρκεια του. Σχεδόν όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν διακριθέντες με τον ΜακΓκραθ να κάνει συγκλονιστικό παιχνίδι. Άξιο απορίας είναι πάντως πως δεν έπαιξε καθόλου ο Ντιξον μετα την 3η περίοδο, καθώς και οτι η πιο κρίσιμη επίθεση στο τέλος της πρώτης παράτασης ήταν με τον Μαυροκεφαλίδη έξω. Εντυπωσιακό επίσης ότι στο τελος αντί να είναι κουρασμένος ο ΠΑΟ που ερχόταν απο δυο Ματς Ευρωλίγκα μεσα στην εβδομάδα φάνηκε κουρασμένη η ΑΕΚ, που, όμως, δικαιούταν αυτή τη νίκη.
Το ματς
Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ που βρέθηκε στο +4 από το δεύτερο λεπτό (6-2) με καλάθια των Ούκιτς, Μαυροειδή και βολές από τον Λουκά. Ενα λεπτό αργότερα, το σκορ ήταν 6-8 με τον Μπουρούση να πετυχαίνει όλους τους πόντους των πράσινων. Η άμυνα της ΑΕΚ στη ρακέτα βελτιώθηκε και με τρίποντο του Νιούλεϊ και μπάσιμο από τον Ούκιτς, το σκορ έγινε 15-11 στο 7’. Ο Κροάτης γκαρντ και ο «Μαυρό» ήταν καυτοί, φέρνοντας την Ένωση στο +5 (22-17 στο 9’) με τρίποντο και χουκ, αντίστοιχα. Η διαφορά πήγε και στους 6 (24-18), όμως εξανεμίστηκε στο τέλος της α΄ περιόδου (24-23) με βολές του Γκιστ και τρίποντο του Σίνγκλετον στην εκπνοή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στη β’ περίοδο, όμως με 5 σερί πόντους του Ντίξον η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 13’ (33-32). Επιθετικά, για τους κιτρινόμαυρους, ασταμάτητος ήταν ο Ελόνου, που φτάνοντας τους 7 πόντους σε 5 λεπτά έκανε με τρομερό κάρφωμα το 35-35. Το σερί της ΑΕΚ έφτασε το 9-0, κάνοντας το σκορ 42-35 (στο 17΄) με τον Λαρεντζάκη να έχει πάρει τα πάνω του στις δύο πλευρές του παρκέ. Τα τελευταία 3 λεπτά, όμως, ο ΠΑΟ αντέδρασε μειώνοντας και πάλι τη διαφορά (42-41) με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στη γ’ περίοδο, οι πράσινοι έκαναν σε σχεδόν 3 λεπτά το 44-51 με 5 πόντους του Σίνγκλετον και δύο απίθανες διαιτητικές αποφάσεις σε επιθέσεις της ΑΕΚ (δεν δόθηκαν 2 φάουλ στον Λουκά και στην επόμενη δόθηκε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Μαυροειδή). Με γκολ-φάουλ του Μαυροειδή, όμως, και τρίποντο του Λουκά, η Ένωση επέστρεψε άμεσα (50-51, στο 25΄). Η άμυνα των κιτρινόμαυρων... τσάκιζε κόκκαλα κι
ο «Λου» με άλλους 4 πόντους έφερε την ΑΕΚ μπροστά, ενώ με καλάθι του Μαυροειδή το σκορ έγινε 56-53 στο 27’. Η λήξη της γ΄περιόδου την βρήκε στο +5 (62-57) με φόλοου του Ελόνου, τρίποντο του Ούκιτς και βολή του Σάκοτα.
Το ξεκίνημα της δ’ περιόδου ήταν εξαιρετικό για τους φιλοξενούμενους που με επι μέρους 2-9 στο πρώτο μισό έκαναν το 64-66 με καλάθι του Φελντέιν. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 2 φόρες με τον Λουκά (66-66 και 68-68 στο 36΄), όμως ο ΠΑΟ ξέφυγε και πάλι με τον Φελντέιν (68-72 στο 37΄). Στις βολές του Τζέιμς, η ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Νιούλεϊ (71-74 στο 38΄).
Στα 1:36 πριν το τέλος, ο ΜακΓκραθ έκανε με τρίποντο το 74-75 και στο 1’ πάλι ο ίδιος με νέα βόμβα έκανε το 77-76! Στα 49’’, ο Ρίβερς ισοφάρισε με βολή. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο τέλος (αστόχησε σε τρίποντο ο Φελντέιν, εν συνεχεία εξ επαφής ο Μπουρούσης και στο τέλος ο Ούκιτς από το κέντρο. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (77-77).
Στον εξτρά χρόνο, ο ΠΑΟ πήρε κεφάλι με καλάθι του Τζέιμς και βολή του Σίνγκλετον και ο Λουκάς μείωσε με βολές (79-80) στα 3:37 πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση δεν δόθηκαν εμφανέστατα βήματα στον Καλάθη και ο Μπουρούσης έκανε με βολές το 79-82. Με βολή του Λουκά μείωσε ξανά η ΑΕΚ (80-82) και στα 1:27 ο συγκλονιστικός ΜακΓκραθ με νέο τρίποντο έκανε το 83-82. Στα 25’’ ο Ντούσαν έκανε φοβερό στοπ στον Σίνγκλετον και στα 16΄΄ ο Μαυροειδής με βολή έκανε το 84-82. Στα 7’’, ο Καλάθης ισοφάρισε με ταμπλό (84-84) και η τελευταία κατοχή πήγε στην ΑΕΚ, αλλά ο Ούκιτς αστόχησε σε μακρινό μπάσιμο στην εκπνοή.
Στη δεύτερη παράταση, ο ΠΑΟ με τρίποντο του Παππά και γκολ φάουλ του Ρίβερς έκανε το 84-90 στο πρώτο λεπτό. Η ψυχολογία της ΑΕΚ έπεσε, τα σουτ δεν έμπαιναν και το σκορ 2’ πριν το φινάλε έγινε από του πουθενά 84-100! Τελικό σκορ: 87-106.
Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77 κ.α., 84-84 α’ παρ., 87-106 β’ παρ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Oύκιτς 12 (2), Λαρεντζάκης 5, Νιούλεϊ 6, Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), ΜακΓράθ 9 (3), Ελόνου 11, Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3), Φελντέιν 10 (1), Μπουρούσης 18, Σίνγκλετον 22 (3), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9, Γκάμπριελ.