Πέμπτη, 9 Μαρτίου 2017

ΤΙ ΕΠΟΣ ΘΕΕ ΜΟΥ;;; ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΠΑΡΙ ΣΕΝΤ ΖΕΡΜΕΝ: 6-1 (0-4)

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ποδοσφαιρου. Ήταν στο καναβάτσο μέχρι το 88' και με τρία γκολ μέχρι το 95' επικράτησε με 6-1 της Παρί και προκρίθηκε. Απίστευτες στιγμές στο Καμπ Νου

Αποτέλεσμα εικόνας για ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: 6-1 (0-4)

CHAMPIONS LEAGUEΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΠΑΡΙ ΣΕΝΤ ΖΕΡΜΕΝ: 6-1 (0-4)
ΓΗΠΕΔΟ: Καμπ Νου
Ένα από τα μεγαλύτερα ποδοσφαιρικά επη γράφτηκαν στο Καμπ Νου και η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του αθλήματος. Η Μπαρτσελόνα ήταν στο καναβάτσο μέχρι το 88' αλλά μέχρι το 95' κατάφερε να πετύχει τρία γκολ και επικρατώντας τελικά με 6-1 σκότωσε την Παρί και πέρασε την επόμενη φάση. Με επική εμφάνιση, ψυχή αλλά και βοήθεια από τη διαιτησία η Μπαρτσελόνα πέτυχε το απίστευτο και το ποδόσφαιρο μας χάρισε μια ακόμα μαγική βραδιά.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό όταν η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή της Παρί και ο Σουάρες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει την εστία πριν τη διώξει ο Μουνιέ. Στο 10' η Παρί ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μασεράνο ενώ έκανε τάκλιν με το διαιτητή να μην θεωρεί ότι υπήρξε παράβαση. Πέντε λεπτά μετά ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Ίδια κατάληξη είχε και το τρομερό σουτ του Νεϊμάρ στο 17'. Η πίεση συνεχίστηκε με την Παρί να αμύνεται μαζικά και τους "κουλές" να ψάχνουν χώρους. Στο 27' ο Ινιέστα ελευθερώθηκε αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Τέσσερα λεπτά μετά ένας λάθος του Ράκιτιτς έδωσε το δικαίωμα στον Λούκας να απειλήσει με σουτ το οποίος μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν. Στο 34' ήταν η σειρά της Μπαρτσελόνα να ζητήσει πέναλτι όταν ο Μουνιέ κράτησε τον Νεϊμάρ μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής και πάλι δεν θεώρησε πως έπρεπε να σφυρίξει. Το 2-0 ήρθε στο 40' όταν από την επιμονή του Ινιέστα η μπάλα κρατήθηκε "ζωντανή" μέσα στην περιοχή και ο Κουρζαβά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
Στην επανάληψη μόλις στο 48' η Μπαρτσελόνα πήρε πέναλτι όταν ο Μουνιέ πέφτοντας έριξε τον Νεϊμάρ. Ο Μέσι το εκτέλεσε εκπληκτικά και έκανε το 3-0. Η Παρί έκανε την πρώτη της φάση στο ματς στο 52' όταν ο Καβάνι με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Δέκα λεπτά μετά ο Κουρζαβά έστρωσε με κεφαλιά για τον Καβάνι και αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-1 και όλοι πίστεψαν ότι έκοψε τις ελπίδες της Μπαρτσελόνα για πρόκριση. Μόλις δύο λεπτά μετά ο Ουρουγουανός βγήκε τετ α τετ με τον Τερ Στέγκεν αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Ο Αρντά στο 66' έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με τον Μαρκίνιος να κόβει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στο 74' ο Μέσι κινήθηκε ωραία αλλά το τελείωμα του ήταν κακό. Ο Ντι Μαρία στο 85' έφυγε μόνος του και πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν με την μπάλα να περνά άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Νεϊμάρ με μαγική εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-1 και στο 89' ο διαιτητής είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαρκίνιος στον Σουάρες (δεν υπήρχε παράβαση). Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε αυτή τη φορά και έγραψε το 5-1. Ψάχνοντας ένα γκολ στις καθυστερήσεις η Μπαρτσελόνα έπαιξε ακόμα και με τον Τερ Στέγκεν στην επίθεση και στο 95' μετά από μαγικό σκάψιμο του Πικέ ο Σέρτζι Ρομπέρτο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 6-1 και έγραψε την επικότερη ανατροπή στην ιστορία του ποδοσφαίρου.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Ραφίνια (76'Σέρτζι Ρομπέρτο), Μασεράνο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (84'Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (65'Αρντά), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ.
ΠΑΡΙ Σ.Ζ.: Τραπ, Μουνιέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κουρζαβά, Βεράτι, Ραμπιό, Ματουϊντί, Λούκας Μόουρα (55'Ντι Μαρία), Ντράξλερ (76'Οριέ), Καβάνι