Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017

Ο "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΜΕ 50-50 ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ 9η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ.

Ο διορισμένος χωρίς σφύριγμα από τα κοράκια δεν παίρνει παιχνίδι.

Αν στην Ελλάδα έπαιζε όλα τα παιχνίδια 50-50 ο διορισμένος θα πάλευε για την σωτηρία του.

Για την ιστορία

EUROPA LEAGUE ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡΤ: 0-0
ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης
Χτύπησε και πάλι η UEFA στο Καραϊσκάκη αλλάζοντας, χωρίς προειδοποίηση, τους κανονισμούς που ισχύουν στη Σούπερ Λίγκα για τον ΟΣΦΠ. Με... πρωτοφανείς αποφάσεις ο Γάλλος διαιτητής Ρουντί Μπουκέ πάγωσε τους πάντες στο γήπεδο. Δεν έδωσε πέναλτι ούτε στη βουτιά του Φορτούνη αλλά ούτε και στο πέσιμο του Σισοκό ενώ εμφάνισε ένα περίεργο μικρό κόκκινο χαρτάκι με το οποίο ο Βιάνα έπρεπε να βγει από το γήπεδο μόνο και μόνο γιατί χτύπησε αντίπαλο. Με αυτά και με αυτά η Οσμάνλι πήρε λευκή ισοπαλία και η υπόθεση πρόκριση χλόμιασε για την ομάδα του Μπέντο.
Πολύ κακό το πρώτο μέρος με τον ΟΣΦΠ να έχει μια φλύαρη υπεροχή και τους Τούρκους να μην απειλούνται. Πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 41' όταν ο Μποτία έκανε το σουτ και ο Κερτσεμάρσκας έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του ήταν ο Καρντόσο που σούταρε αλλά και πάλι ο γκολκίπερ της Οσμάνλι είπε "όχι". Η Οσμάνλι απάντησε στο 44' όταν ο Μποτία με τάκλιν έκοψε το σουτ του Ντελάρζ που είχε πορεία προς την εστία. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φορτούνης έκανε ένα από τα γνωστά θεατρικά του πεσίματα που στη Σούπερ Λιγκα του χαρίζουν πέναλτι. Επειδή όμως στην Ευρώπη οι κανονισμοί είναι διαφορετικοί πήρε απλά κίτρινη.
Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν δυνατά στην επανάληψη ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Ο Καρτσεμάρσκας όμως νίκησε τον Σεμπά στο 55' αλλά και τον Μάρτινς δύο λεπτά μετά. Στο 74' ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα καθώς ο Βιάνα είδε κόκκινη για πάτημα εκτός φάσης σε αντίπαλο. Οι Τούρκοι έψαξαν από εκεί και πέρα αλλά χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Μποτία, Βιάνα, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Σεμπά, Μάρτινς (88'Ανσαριφάρντ), Σισοκό, Φορτούνης (71'Μανθάτης), Καρντόσο (75'Ρομάο)
ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ: Καρτσεμάρσκας, Βρσάγεβιτς, Ντιαγέ, Πίντο, Ρεγκατέν, Λουίς Κάρλος (87'Μάιερ), Προχάτσκα, Ντελάρζ (81'Ρουσέσκου), Μπιφουμά (94'Γκιουβέν), Τσαγκιράν, Τσουρουκσού