Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2016

ΚΡΙΜΑ. ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ.

Η καλύτερη φετινη ΑΕΚ μέχρι το 70’ αυτοκτόνησε μέσα σε 5 λεπτά, με έγκλημα του Άνέστη. Από 2-0, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ατρόμητο

Αν το γκολ στην Τούμπα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, προκάλεσε σοκ στην ΑΕΚ, το αποψινό στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Ατρόμητο ήταν ένα τεράστιο «χαστούκι» για τη συνέχεια της σεζόν. Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της Ένωσης, απέφερε μόλις έναν βαθμό, με την ομάδα του Περιστερίου να επιστρέφει μέσα σε 5 λεπτά και να κάνει το 2-0, 2-2. Αρνητικός πρωταγωνιστής, ο Γιάννης Ανέστης, που στο δεύτερο τέρμα  κάνει τεράστια γκέλα, στερώντας από την ΑΕΚ τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Μίας νίκης που θα μπορούσε να έρθει πολύ πιο εύκολα και από το πρώτο κιόλας μέρος. Οι ποδοσφαιριστές του Μοράις πραγματοποίησαν την καλύτερη τους εμφάνιση μέχρι το 70’, που έδωσαν το δικαίωμα στον κόσμο να στήσει το δικό του πάρτι στις εξέδρες. Για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο (πλην του επαναληπτικού με την Σεντ Ετιέν), ολο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο για να τραγουδήσει, όντας ικανοποιημένοι οι οπαδοί από αυτό που έβλεπαν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, σε 5 καταστροφικά λεπτά, γκρεμίστηκαν όλα και χάθηκαν δύο πολύτιμοι βαθμοί, που θα μπορούσαν και αυτοί να είχαν σωθεί στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να πιέζει ασφυχτικά, να χάνει μοναδικές ευκαιρίες μέχρι και το τελευταίο λεπτό, να πετυχαίνει ένα γκολ με τον Αλμέιδα, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τελικά να μένει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη. _

Από την πλευρά του ο Μοράις από την αρχή έδειξε να διαχειρίζεται σωστά το ματς, το σκεπτικό του με τους δύο επιθετικούς έδειξε να αποδίδει, σωστά αντικατέστησε τον κουρασμένο Πατίτο, παρά το γκολ που πέτυχε, για να βάλει τον Βάργκας, ωστόσο η αλλαγή του Χριστοδουλόπουλου, αποδείχθηκε λανθασμένη και δεν βγήκε στον Πορτογάλο, με αποτέλεσμα να χάσει η ΑΕΚ έναν ποιοτικό παίκτη, που έκανε πολλή δουλειά. Μια δουλειά που στα  περίπου 16 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ματς, δεν μπορούσε να κάνει ο Αραβίδης στα άκρα.
Το ματς
Φουλ επιθετικά μπήκε η ΑΕΚ στο γήπεδο, τόσο στα πρόσωπα της ενδεκάδας, όσο και στη φιλοσοφία, κάνοντας ξεκάθαρο από την αρχή ότι δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης. Και μέχρι το 25 λεπτό, θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνιδι. Μόλις στο 3’ άνοιξε το σκορ, με σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή, ενώ έχασε τουλάχιστον δύο ακόμα σπουδαίες ευκαιρίες να βάλει τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς, από πολύ νωρίς στο ματς. Είχε στο 11’ μία μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Γιόχανσον, από το ύψος του πέναλτι, με τον Γκορμπούνοφ να μπλοκάρει τη μπάλα, ενώ στο 24’ και πάλι ο γκολκίπερ του Ατρομήτου αντέδρασε τρομερά σε «κεραυνό» του Γκάλο.
Όμως δεν ήταν οι μοναδικές φάσεις που η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Πλην του Αραβιδη και του Αλμέιδα, την αντίπαλη περιοχή πατούσαν, Μάνταλος, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος και Πατίτο, με την Ένωση να έχει υπεροπλία στα καρέ του Γκορμπούνοφ, αλλά να μην μπορεί να τελειώσει τουλάχιστον μία ακόμα φάση.
Μετά το 25’ και για περίπου 10 λεπτά, υπήρξε μία αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση της ομάδας, που έδωσε πολύ χώρο στον Ατρόμητο να κάνει παιχνίδι. Χωρίς συντονισμένη πίεση ψηλά, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν τη μπάλα γύρω από την περιοχή της ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κινδύνους στον Ανέστη. Μοναδική ευκαιρία η φάση του Βασιλείου στο 45’ όταν έφυγε από πεντακάθαρη θέση οφσάιντ και μάλιστα μπροστά στα μάτια του βοηθού Νατσίοπουλου, μπήκε στην περιοχή, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ. Πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους και με την Ένωση να έχει πάρει πάλι την κατοχή του ματς, ο Λάζαρος είχε ένα πολύ καλό σουτ στο 43’ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Απίστευτη ανατροπή
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε επίσης δυνατά και θέλησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να «σφραγίσει» το παιχνίδι. Στο 53’ ο Μάνταλος είχε καλή ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν έπιασε καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λάζαρος πάτησε περιοχή, έκανε την παράλληλη πάσα, όμως ήταν λίγο πιο δυνατή για τον επαρχόμενο Αλμέιδα να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, παρά το τάκλιν που επιχείρησε. Ωστόσο, ό,τι δεν συνέβη μέχρι εκείνο το σημείο, συνέβη στο 60’ όταν  ο Πατίτο με όμορφη προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με εκπληκτικό πλασέ από διαγώνια θέση, έβαλε τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς.
Από εκείνο όμως το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ έπαθε… καθίζηση. Ο Ατρόμητος πήρε πάλι μέτρα στο γήπεδο και στο 71’ ο αμαρκάριστος Λε Ταλέκ έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και μείωσε σε 2-1. Η σύγχυση πέρασε στους ποδοσφαιριστές της Ένωσης και μέχρι να προλάβουν να συνέλθουν, στο 75’ ο Ούμπιδες είδε εκτός θέσης τον Ανέστη, έκανε ένα σουτ με πολλά φάλτσα, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ είχε τραγική αντίδραση και μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-2.
Το ματς στην συνέχεια έγινε… ροντέο, με τις δύο ομάδες να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες. Ο Ατρόμητος πρώτος, έφτασε κοντά σε μία απίστευτη ανατροπή. Ο Λε Ταλέκ είχε ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Ανέστη στο 78’ πλασάροντας άουτ, ενώ η ΑΕΚ «απάντησε» στις χαμένες ευκαιρίες στο 80’ όταν το πλασέ του Αλμέιδα από την μικρή περιοχή, έδιωξε εξ επαφής ο Γκορμπούνοφ.
Οι επόμενες δύο μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στους φιλοξενούμενους και πάλι με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Τον Λημνιό, ο οποίος στο 83’ έχασε σε τετ α τετ από τον Ανέστη, ενώ στο 88’ το σουτ του σταμάτησε στα πόδια του Τσιγκρίνσκι, η μπάλα άλλαξε πορεία και έφυγε λίγο άουτ.
Για να φτάσουμε στο 90’ με την ΑΕΚ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με κεφαλιά του Αλμέιδα, ωστόσο ο Πορτογάλος ήταν σε θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται. Με τον Πέκχαρτ να έχει περάσει στο γήπεδο από το 77’ αντί του Χριστοδουλόπουλου και η Ένωση να παίζει με «δίδυμους πύργους» στην περιοχή του Ατρόμητου, το παιχνίδι πήγε στον αέρα. Και μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ είχε δύο ακόμα καλές στιγμές. Μία σε κεφαλιά του Αλμέιδα, και μία ακόμα σε σουτ του Βάργκας, με τον Πέκχαρτ να μην προλαβαίνει στο δεύτερο δοκάρι να στείλει τη μπάλα σε κενή εστία.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πατίτο (62’ Βάργκας), Χριστοδουλόπουλος (77΄ Πέκχαρτ), Αραβίδης, Αλμέιδα
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κυβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά (46’ Ζησόπουλος), Στόιτσεφ (46’ Λημνιός), Ούμπιντες, Μπάγκα, Βασιλείου (67’ Μπρίτο), Λε Ταλέκ