Τρίτη, 17 Μαΐου 2016

Επιτέλους τελικός: Ολυμπιακός VS ΑΕΚ

Η ΑΕΚ φιλοδοξεί την Τρίτη, απέναντι στον Ολυμπιακό, να βάλει στην τροπαιοθήκη της το 15ο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι κατακτήσεις Κυπέλλου της ΑΕΚ

1932 ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 5-3

Το πρώτο Κύπελλο της ΑΕΚ ήρθε το 1931, στις 8 Νοέμβρη για τη σεζόν 1931-1932, στον εντυπωσιακό τελικό με τον Άρη. O Ηλιάσκος άνοιξε το σκορ για την Ένωση, με τον Μπαλτά να κάνει το 2-0 ήδη από το όγδοο λεπτό. Ωστόσο, ο Άρης κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με δύο γκολ του Κίτσου.
Ο Μπαλτάς έκανε το 3-2 στο 65', με τον Οικονόμου πέντε λεπτά αργότερα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της δικής του εστίας για το 4-2. Ο Νεγρεπόντης στο 78ο λεπτό βρήκε δίχτυα για το 5-2, πριν ο Κίτσος πετυχαίνοντας χατ-τρικ μειώσει στο τελικό 5-3.
ΑΕΚ (ΝΕΓΡΕΠΟΝΤΗΣ): Γιάμαλης, Μάλλιος, Νταϊσπάγγος, Αργυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Χατζηπαντελής, Νεγρεπόντης, Μπαλτάς, Α. Τζιραλίδης, Σ. Τζιραλίδης, Ηλιάσκος
ΑΡΗ (ΝΤΕΒΑΛΕΡ): Κατράντζος, Κ. Βικελίδης, Οικονόμου, Κατσαούνης, Δανελιάν, Ν. Βικελίδης, Βογδάνου, Αγγελάκης, Κίτσος, Καλογιάννης, Αργυριάδης
Γκολ: 5' Ηλιάσκος, 8', 65' Μπαλτάς, 70' αυτογκόλ Οικονόμου, 78' Νεγρεπόντης / 40', 43', 80' Κίτσος

1939 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-1

Στις 28 Μαΐου του 1939, στη Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ κατέκτησε το δεύτερο Κύπελλό της, πάλι απέναντι σε ομάδα της Θεσσαλονίκης, εν προκειμένω τον ΠΑΟΚ. Ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με τον Χατζησταυρίδη στο 43', να ισοφαρίζει. Τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου στην Ένωση, έδωσε ο Μανέττας στο 73ο λεπτό.
ΑΕΚ: Ρίμπας, Γάσπαρης, Σέλτσικας, Καπάνταης, Κοντούλης, Μάγειρας, Βασιλείου, Χατζησταυρίδης, Τζανετής, Μαρόπουλος, Μανέττας.
ΠΑΟΚ: Σωτηριάδης, Βατίκης, Γούλιος, Κοντόπουλος, Μποσταντζόγλου, Πανίδης, Γλάρος, Κρίτας, Ιωαννίδης, Καλογιάννης, Κουκουλάς.
Γκολ: 43' Χατζησταυρίδης, 73' Μανέττας / 31' Ιωαννίδης

1949 ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1 (2-1 παρ.)

Δέκα χρόνια αργότερα, στις 19 Ιουνίου, ήρθε το τρίτο. Ο Πατάκας άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, με τον Φυλακτό να ισοφαρίζει στο 69ο λεπτό και να στέλνει το ματς στην παράταση. Τη λύση για το "Δικέφαλο" έδωσε πάλι ο Πατάκας, στην παράταση, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου αυτής.
ΑΕΚ: Ταβλάς, Παραγυιός, Γιούλιος, Παπαθεωδόρου, Τζανετής, Πούλης, Λαζαρίδης, Ξένος, Εμμανουηλίδης, Μαρόπουλος, Πατάκας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μαθιός, Σταφυλίδης, Κυριαζόπουλος, Χιονίδης, Νικολόπουλος, Νικολαϊδης, Διαλετής, Σίμος, Πετσανάς, Τσιτούρης, Φυλακτός.
Γκολ: 8', 105' Πατάκας / 69' Φυλακτός

1950 AEK - AΡΗΣ 4-0

Εύκολη επικράτηση για την ΑΕΚ, επί του Άρη με 4-0, στις 28 Μαΐου του 1950. Ο Μαρόπουλος άνοιξε το σκορ έξι λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ο Γούλιος στο 45' το 2-0. Δύο γκολ του Κουντούρη στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησαν στην επιβλητική νίκη με 4-0 και την κατάκτηση του Κυπέλλου.
ΑΕΚ: Δελαβίνιας, Παραγυιός, Γούλιος, Παπαθεοδώρου, Τζανετής, Πούλης, Λαζαρίδης, Εμμανουηλίδης, Μαρόπουλος, Πατάκας, Κουντούρης
ΑΡΗΣ: Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Νικολαϊδης, Καυταντζής, Γρηγοριάδης, Ποζάνης, Παπουτσόπουλος, Λιακόπουλος, Καζαντζής, Καλτέκης, Χαλυβόπουλος
 Γκολ: 6' Μαρόπουλος, 45' Γούλιος, 63', 67' Κουντούρης

1956 ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1